Święto Pieśni po raz trzeci – już 25-27 października

Wieczorne posiady z pieśniami i opowieściami przy muzyce Beskidu Żywieckiego, koncerty laureatów i obcowanie z ikonami muzyki ludowej – tego wszystkiego będzie można doświadczyć podczas trzeciej edycji Święta Pieśni w Beskidzie żywieckim.

“Bo kto jest w Jeleśni, nie załuje kieśni, w starej karcmie” – zawodzi dźwięcznym jak dzwon głosem Zofia Sordyl, charyzmatyczna, śmiała, niezwykle barwna postać, jedna z partonek Święta Pieśni. Razem ze swoją bliźniaczą siostrą Józefą podtrzymują lokalne śpiewacze tradycje i potrafią opowiadać jak mało kto. Opowieści o śpiewie będzie można posłuchać na otwartych dla wszystkich posiadach śpiewaczych w sobotni wieczór 26 października.

W pierwszy dzień, na piątkowym koncercie wystąpią laureaci, będący uczestnikami III Święta Pieśni.

W drugi dzień Święta Pieśni będą się odbywały warsztaty śpiewu. W warsztatach będą mogli wziąć udział zgłoszeni do konkursu pieśniarze, grupy śpiewacze i soliści – z całego kraju, bo w tym roku wydarzenie ma rangę ogólnopolską, i jest kierowane zarówno do kobiet i dziewcząt, jak i do mężczyzn i chłopców. Można zgłaszać również grupy mieszane.

Aby wziąć udział w III Święcie Pieśni należy przesłać wypełniony formularz wraz z wykonaniami trzech pieśni, w tym dwóch z repertuaru pieśni górali żywieckich. W tym roku jedna pieśń spośród tych nadsyłanych na konkurs może być wykonana w tradycji ludowej z regionu pochodzenia zespołu, duetu czy solisty. Laureaci będą prezentować wybrane przez siebie pieśni podczas piątkowego, otwartego  koncertu.  Laureatami wydarzenia zostają wszyscy uczestnicy, wybrani z nadesłanych zgłoszeń, jednak siostry Sordyl przyznają specjalną nagrodę Sordylki 2019 dla najlepszego wykonania pieśni w manierze żywieckiej, w dwóch kategoriach: dzieci i dorośli. Przyznane zostaną także wyróżnienia.

Święto Pieśni będzie niezwykłym spotkaniem, wypełnionym muzyką i opowieściami. Przesiąknięte tradycją Beskidu Żywieckiego. Warsztaty stworzą okazję do poznania możliwości swojego głosu. A posiady i koncerty  zapewnią dobrą zabawę dla każdego, kto chciałby poczuć klimat żywiecczyzny.

___________________________________________
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “EtnoPolska 2019”.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018