Zespół Górskiego Uniwersytetu Ludowego
Jarosław Zawada
Prowadzący Orkiestrę Ludową
Góral z Koniakowa od dzieciństwa związany z folklorem, tańcem, śpiewem i muzyką góralską. Kontynuując rodzinne tradycje, tak jak mama Helenka i starsze rodzeństwo, zapisał się do zespołu regionalnego Koniaków. W zespole znalazł swoje miejsce w kapeli i ucząc się u wybitnego skrzypka, folklorysty, kompozytora i budowniczego instrumentów, Zbigniewa Wałacha gry na skrzypcach, rozpoczął swoją swoją przygodę z muzyką . W późniejszym okresie grał ze swoim mentorem w założonej przez niego przed laty kapeli Wałasi, nagrywając płyty i koncertując po całej Europie, prezentując muzykę Beskidu Śląskiego i całych Karpat. Kapela Wałasi zdobyła w tym okresie m.in. Grand Prix na festiwalu EuroFolk w Płocku w 1998 r. I rozpoczęła współpracę ze znakomitym muzykiem Józefem Skrzekiem, założycielem legendarnej grupy SBB. W 1999 r. wraz z grupą przyjaciół z zespołu nawiązuje współpracę z Łukaszem i Pawłem Golcem i rozpoczyna etap pod nazwą Golec uOrkiestra, który trwa nieprzerwanie do dzisiejszego dnia. Od 2018 r. jest instruktorem w Fundacji Braci Golec.
Dawid Broszczakowski
Aranżer Orkiestry Ludowej
Muzyk, multiinstrumentalista, producent muzyczny i kompozytor. Współpracował z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej takimi jak Urszula, Golec uOrkiestra, Paprodziad, Maciej Miecznikowski, Zbigniew Wodecki, Apostolis Anthimos, Mariusz Kiljan. Na co dzień gra na instrumentach klawiszowych w zespołach Mateusza Ziółko, Joszka Brody, Psio Crew.
Brygida Sordyl
Prowadząca Chór Ludowy
Etnomuzykolog, altowiolistka, śpiewaczka, zwolenniczka i propagatorka powrotu do wykonywania pieśni w tradycyjnej manierze górali żywieckich. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz studium doktoranckiego w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Instruktor śpiewu oraz kierownik kapeli w Zespole Regionalnym „Magurzanie” z Łodygowic. Kierownik Zespołu Regionalnego „Lipowianie” z Lipowej. Założycielka i śpiewaczka grupy śpiewaczej „Magurzanki”. Członkini i współzałożycielka folkowej kapeli „PoPieronie” a także Zespołu Bree. Instruktor śpiewu w Fundacji Braci Golec. Obecnie wykładowca na wydziale Muzyki Tradycyjnej na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest Stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także dwukrotną laureatką Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego. Ponad to jest pomysłodawcą, organizatorem i koordynatorem wydarzeń kulturalnych tj. Folk-Up! Festiwal Muzyki Folkowej, oraz Święto Pieśni przegląd, im Zofii i Józefy Sordyl. Pochodzi z Pietrzykowic.
Adrianna Wędzel
Obsługa biura Górskiego Uniwersytetu Ludowego
Absolwentka Fundacji Braci Golec, aktualnie instruktorka skrzypiec oraz śpiewu tradycyjnego fundacji. Prowadzi również zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym “Ludonki”. Absolwentka Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Żywcu w klasie altówki. Studentka specjalizacji zarządzania Wyższej Szkoły Ekonomiczno Humanistycznej w Bielsku Białej. Obecnie, wraz ze swoimi przyjaciółmi z FBG, współtworzy kapele u’Ostomili wykonującą aranżacje utworów z Beskidu Żywieckiego oraz innych regionów. Laureatka wielu konkursów lokalnych oraz ogólnopolskich związanych z muzyką tradycyjną i nie tylko. Skrzypaczka i śpiewaczka z Kamesznicy.
Małgorzata
Filary - Furowicz
Kierownik merytoryczno-administracyjny
Górskiego Uniwersytetu Ludowego
Góralka z Kamesznicy, etnolożka, instruktorka tańca (certyfikat MKiDN), instruktorka gry na skrzypcach oraz autorka metody nauczania na skrzypcach I stopnia w Fundacji Braci Golec. Absolwentka Szkoły Muzycznej II stopnia w Żywcu. Swoje pierwsze lekcje tradycji wyniosła z domu ucząc się od babci i dziadka. Naukę skrzypiec rozpoczęłam w tradycyjnej formie „mistrz i uczeń” od mistrzów tradycji Czesława Węglarza i Zbigniewa Wałacha. W 2020 r. Jako pierwsza kobieta zdobyła nagrodę Złote Żywieckie Serce w Kategorii “Mistrz i Uczeń” w ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu odbywającego się podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Kierowniczka Regionalnego Zespołu PiT „Ondraszek” ze Szczyrku. Konferansjerka licznych wydarzeń folklorystycznych. Inicjatorka nagrodzonych wydarzeń kulturalnych tj. „Pasterska Jesień w Kamesznicy”, „W Nowym Roku po kolyndzie”. Osobowość roku powiatu żywieckiego w dziedzinie kultury 2021 r. Nagrodzona odznaczeniem „Zasłużony dla kultury Góralskiej” poprzez ZP o. Górali Polskich.