Zespół Górskiego Uniwersytetu Ludowego

Dawid Broszczakowski

Aranżer Orkiestry Ludowej

Muzyk, multiinstrumentalista, producent muzyczny i kompozytor. Współpracował z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej takimi jak Urszula, Golec uOrkiestra, Paprodziad, Maciej Miecznikowski, Zbigniew Wodecki, Apostolis Anthimos, Mariusz Kiljan. Na co dzień gra na instrumentach klawiszowych w zespołach Mateusza Ziółko, Joszka Brody, Psio Crew.

Jarosław Zawada

Prowadzący Orkiestrę Ludową
Instruktor skrzypiec. Prowadzący zajęcia “Mistrz i Uczeń”

Góral z Koniakowa od dzieciństwa związany z folklorem, tańcem, śpiewem i muzyką góralską. Kontynuując rodzinne tradycje, tak jak mama  Helenka i starsze rodzeństwo, zapisał się do zespołu regionalnego Koniaków. W zespole znalazł swoje miejsce w kapeli i ucząc się u wybitnego skrzypka, folklorysty, kompozytora i budowniczego instrumentów, Zbigniewa Wałacha gry na skrzypcach, rozpoczął swoją swoją przygodę z muzyką . W późniejszym okresie grał ze swoim mentorem w założonej przez niego przed laty kapeli Wałasi, nagrywając płyty i koncertując po całej Europie, prezentując muzykę Beskidu Śląskiego i całych Karpat. Kapela Wałasi zdobyła w tym okresie m.in. Grand Prix na festiwalu EuroFolk w Płocku w 1998 r. I rozpoczęła współpracę ze znakomitym muzykiem Józefem Skrzekiem, założycielem legendarnej grupy SBB. W 1999 r. wraz z grupą przyjaciół z zespołu nawiązuje współpracę z Łukaszem i Pawłem Golcem i rozpoczyna etap pod nazwą Golec uOrkiestra, który trwa nieprzerwanie do dzisiejszego dnia. Od 2018 r. jest instruktorem w Fundacji Braci Golec.

Szczotka Piotr

Prowadzący Orkiestrę Ludową
Instruktor skrzypiec. Prowadzący zajęcia “Mistrz i Uczeń”

Absolwent Fundacji Braci Golec oraz absolwent I i II Stopnia Zespołu Państwowego Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Aktualnie student Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Sztuk i Nauk o Edukacji w Cieszynie na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Członek wielu zespołów w tym m.in. Zespół Regionalny Magurzanie z Łodygowic, Highlander Project, Kapela Tygiel, Zespół Bree, Zespół Chwila, Symfonia Beskidzka Zbigniewa Wałacha. Komponuje oraz aranżuje utwory w folkowym klimacie.

Brygida Sordyl

Prowadząca Chór Ludowy
Instruktorka śpiewu. Prowadzi zajęcia “Mistrz i Uczeń”

Etnomuzykolog, altowiolistka, śpiewaczka, zwolenniczka i propagatorka powrotu do wykonywania pieśni w tradycyjnej manierze górali żywieckich. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz studium doktoranckiego w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Instruktor śpiewu oraz kierownik kapeli w Zespole Regionalnym „Magurzanie” z Łodygowic. Kierownik Zespołu Regionalnego „Lipowianie” z Lipowej. Założycielka i śpiewaczka grupy śpiewaczej „Magurzanki”. Członkini i współzałożycielka folkowej kapeli „PoPieronie” a także Zespołu Bree. Instruktor śpiewu w Fundacji Braci Golec. Obecnie wykładowca na wydziale Muzyki Tradycyjnej na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest Stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także dwukrotną laureatką Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego. Ponad to jest pomysłodawcą, organizatorem i koordynatorem wydarzeń kulturalnych tj. Folk-Up! Festiwal Muzyki Folkowej, oraz Święto Pieśni przegląd, im Zofii i Józefy Sordyl. Pochodzi z Pietrzykowic.

Maksymilian Czerwiński

Instruktor heligonki. Prowadzi zajęcia ,,Mistrz i Uczeń”

Heligonista a także budowniczy tego instrumentu. Edukację muzyczną odebrał od Pana Czesława Węglarza. Laureat międzynarodowych konkursów i festiwali folklorystycznych; do najważniejszych osiągnięć należą: „Złote Zbyrkadło” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, I miejsce w Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego w Ciechanowcu, I miejsce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, I miejsce „Oscadnicka Heligonka” w Oscadnicy na Słowacji. Współtworzy unikatową kapelę „Dejcie Spokój”, która przywraca zapomniany skład instrumentalny z terenu północnej Żywiecczyzny. Od dziecięcych lat swoje góralskie korzenie pielęgnuje w zespole regionalnym „Magurzanie” z Łodygowic – skąd pochodzi.

Maciej Ormaniec

Instruktor kontrabasu. Prowadzi zajęcia ,,Mistrz i Uczeń”

Instrumentalista: Gitarzysta basowy/Kontrabasista. Aranżer, Producent Muzyczny, Manager i Organizator wydarzeń artystycznych. Wychowywał się w rodzinie z wieloletnimi tradycjami folkloru Beskidu Żywieckiego, gdzie przekazano mu miłość do muzyki regionu. Swoje doświadczenie budował na przestrzeni kilkunastu lat, tworząc rozmaite projekty muzyczne na bazie muzyki tradycyjnej i nie tylko. Wraz ze współtworzonymi zespołami, otrzymał wiele nagród w ramach prestiżowych Festiwali i Konkursów poświęconych muzyce tradycyjnej. Dzięki szerokim inspiracjom, poznał tajniki rozmaitych stylistyk muzycznych świata, które wykorzystuje w codziennej pracy Producenta Muzycznego.
Współpomysłodawca “Folk-Up!” Festiwalu Muzyki Folkowej, a także współautor aranżacji na ludowy kwintet smyczkowy do utworów Stanisława Moniuszki, Ludowej Opery pt. „Verbum Nobile – Szlachetne Słowo Honoru” wystawianej w Operze na Zamku w Szczecinie (2019 r.).

Łukasz Kukuczka

Instruktor skrzypiec. Prowadzi zajęcia ,,Mistrz i Uczeń”

Absolwent Społecznego Ogniska Muzycznego w Wiśle. Aktualnie student Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Muzycznych w Cieszynie. Członek wielu zespołów w tym m.in. Zespół Regionalny Koniaków, Turnioki, Kapela Polandia oraz wielu kapel z Beskidu Śląskiego

Małgorzata Filary - Furowicz

Kierownik merytoryczno-administracyjny
Górskiego Uniwersytetu Ludowego

Instruktorka skrzypiec. Prowadzi  zajęcia “Mistrz i Uczeń”

Góralka z Kamesznicy, etnolożka, instruktorka tańca (certyfikat MKiDN), instruktorka gry na skrzypcach oraz autorka metody nauczania na skrzypcach I stopnia w Fundacji Braci Golec. Absolwentka Szkoły Muzycznej II stopnia w Żywcu. Swoje pierwsze lekcje tradycji wyniosła z domu ucząc się od babci i dziadka. Naukę skrzypiec rozpoczęłam w tradycyjnej formie „mistrz i uczeń” od mistrzów tradycji Czesława Węglarza i Zbigniewa Wałacha. W 2020 r. Jako pierwsza kobieta zdobyła nagrodę Złote Żywieckie Serce w Kategorii “Mistrz i Uczeń” w ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu odbywającego się podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Kierowniczka Regionalnego Zespołu PiT „Ondraszek” ze Szczyrku. Konferansjerka licznych wydarzeń folklorystycznych. Inicjatorka nagrodzonych wydarzeń kulturalnych tj. „Pasterska Jesień w Kamesznicy”, „W Nowym Roku po kolyndzie”. Osobowość roku powiatu żywieckiego w dziedzinie kultury 2021 r. Nagrodzona odznaczeniem „Zasłużony dla kultury Góralskiej” poprzez ZP o. Górali Polskich.

Adrianna Wędzel

Obsługa biura Górskiego Uniwersytetu Ludowego

Absolwentka Fundacji Braci Golec, aktualnie instruktorka skrzypiec oraz śpiewu tradycyjnego fundacji. Prowadzi również zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym “Ludonki”. Absolwentka Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Żywcu w klasie altówki. Studentka specjalizacji zarządzania Wyższej Szkoły Ekonomiczno Humanistycznej w Bielsku Białej. Obecnie, wraz ze swoimi przyjaciółmi z FBG, współtworzy kapele u’Ostomili wykonującą aranżacje utworów z Beskidu Żywieckiego oraz innych regionów. Laureatka wielu konkursów lokalnych oraz ogólnopolskich związanych z muzyką tradycyjną i nie tylko. Skrzypaczka i śpiewaczka z Kamesznicy.