Święto Pieśni po raz drugi – już 26-28 października.

Wieczorne posiady z pieśniami i opowieściami, potańcówka przy muzyce Beskidu Żywieckiego, koncerty laureatów konkursu i obcowanie z ikonami muzyki ludowej – tego wszystkiego będzie można doświadczyć podczas drugiej edycji Święta Pieśni w Łodygowicach.

“Bo kto jest w Jeleśni, nie załuje kieśni, w starej karcmie”

– zawodzi dźwięcznym jak dzwon głosem Zofia Sordyl

Charyzmatyczna, śmiała, niezwykle barwna postać, jedna z partonek Święta Pieśni. Razem ze swoją bliźniaczą siostrą Józefą podtrzymują lokalne śpiewacze tradycje i potrafią opowiadać jak mało kto. Ich melodyjnego głosu w pieśniach i opowieściach będzie można posłuchać na otwartych dla wszystkich posiadach śpiewaczych w sobotni wieczór 27 października. Barbara Rosiek opowie o istocie pieśni, będą również stare, klimatyczne nagrania, filmy z wydarzeń śpiewaczych.

Dzień wcześniej, na piątkowym koncercie wystąpią laureaci konkursu na najlepsze wykonania pieśni ludowych – zespoły, grupy śpiewacze, duety i soliści. A dzień zakończy potańcówka żywiecka, przy dźwiękach skrzypiec, dud i kontrabasu.

Przez trzy dni Święta Pieśni będą się odbywały warsztaty śpiewu białego z regionów Bojkowszczyzny, Łemkowszczyzny, Mazowsza i Lubelszczyzny, pieśni dziecięcych, zalotnych, polanowych, wierchowych i wojaczkowych. Główną atrakcją będzie niedzielny warsztat pieśni żywieckiej. W warsztatach będą mogli wziąć udział zgłoszeni do konkursu pieśniarze, grupy śpiewacze i soliści – z całego kraju, bo w tym roku wydarzenie ma rangę ogólnopolską, i jest kierowane zarówno do kobiet i dziewcząt, jak i do mężczyzn i chłopców. Można zgłaszać również grupy mieszane.

 

Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać wypełniony formularz dostępny na stronie Fundacji Braci Golec, wraz z wykonaniami trzech pieśni, w tym dwóch w manierze żywieckiej. W tym roku jedna pieśń spośród tych nadsyłanych na konkurs może być wykonana w tradycji ludowej z regionu pochodzenia zespołu, duetu czy solisty. Laureaci będą prezentować wybrane przez siebie pieśni podczas otwartego koncertu. Siostry Sordyl przyznają specjalną nagrodę Sordylki 2018 dla najlepszego wykonania pieśni w manierze żywieckiej.

 

Święto Pieśni będzie niezwykłym spotkaniem, wypełnionym muzyką i opowieściami. Przesiąknięte tradycją Beskidu Żywieckiego. Warsztaty stworzą okazję do poznania możliwości swojego głosu. A posiady, koncerty i potańcówka zapewnią dobrą zabawę dla każdego, kto chciałby poczuć klimat żywiecczyzny.

Już teraz serdecznie zapraszamy. Więcej informacji wkrótce.