Festiwal Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Anielewicza M. 6
00-157 Warszawa

 

Koncert finałowy 2. Festiwalu Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju, organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

„Bramy Nieba” to projekt inspirowany reliefami wybitnego amerykańskiego abstrakcjonisty Franka Stelli oraz przedwojennymi zdjęciami i rysunkami drewnianych synagog. Z okruchów nieistniejącego już świata narodziło się nowatorskie dzieło, pełne eterycznej muzyki, mistycznych emocji i dźwięków przenikających czas. Powstał zjawiskowy, elektroakustyczny pejzaż, w którym śpiew Vox Varshe, tria dla którego żywiołem są liturgiczne pieśni żydowskie, doskonale splótł się z brzmieniami wyczarowanymi przez Michała Jacaszka, dopełnionymi wiolonczelowymi partiami Anny Śmiszek-Wesołowskiej.

„Bramy Nieba” to wychylająca się zza zasłony historii muzyczna opowieść o świecie, którego już nie ma i o uniwersalnych wartościach, które były i będą zawsze. Towarzyszyć jej będą niezwykłe wizualizacje autorstwa Sylwestra Łuczaka.

„Projekt Bramy Nieba powstał na zamówienie Muzeum POLIN, jako wydarzenie towarzyszące wystawie Frank Stella i synagogi dawnej Polski. Premiera projektu miała miejsce na Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.”

Na tegorocznym XXI Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” artyści, prezentując fragment projektu „Bramy Nieba” zdobyli Grand Prix.

Występują:
Anna Woźnicka – sopran
Olga Wądołowska – mezzo – sopran
Aleksander Słojewski – tenor
Michał Jacaszek – elektronika
Anna Śmiszek-Wesołowska – wiolonczela

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja bezpłatnych biletów. Ilość miejsc jest ograniczona.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie muzykawiary.pl