Skrzypce, basy, heligonki, piszczałki i śpiew zabrzmią na wyjątkowej płycie z pastorałkami, która zostanie wydana z okazji 15-lecia Fundacji Braci Golec. W nagraniach wzięła udział setka utalentowanych dzieci, rosnących na młodych muzyków pod skrzydłami fundacji i Górskiego Uniwersytetu Ludowego.

Materiał na płytę powstał w niezwykle klimatycznym drewnianym kościele w Kamesznicy. Pastorałki, które się na niej znalazły, wybrano z repertuaru muzycznego Beskidu Żywieckiego. Zostały zagrane na tradycyjnych instrumentach tego regionu i zaśpiewane gwarą.

Płyta jest jednak czymś znacznie więcej. To niezwykła opowieść o tradycjach związanych z czasem świąt Bożego Narodzenia – opowiedziana nie tylko śpiewem ale i słowem.

Co robi czosnek na drzewku świątecznym?

Czym jest połaźnica?

Dlaczego w dniu Bożego Narodzenia nie można było zamiatać, obierać ziemniaków czy zaplatać warkoczy?

Co mają wspólnego konie czy Cyganie z noworocznym kolędowaniem? I dlaczego podczas kolędowania konie tańczą nad śpiącym niedźwiedziem?

Choć pytania te mogą zdawać się nie mieć ładu i składu, są jak najbardziej na miejscu, jeśli chodzi o świąteczne zwyczaje. Niestety, wiele z nich uległo zapomnieniu, a sens wielu, które nadal są kultywowane, często nie jest znany. Region Beskidu Żywieckiego ma bardzo barwne zwyczaje, o głębokiej symbolice. Na płycie z pastorałkami znajdą się cztery opowieści przybliżające znaczenie obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

Będą to cztery opowieści skoncentrowane na czterech głównych okresach świąt – Wigilii Bożego Narodzenia, dniu Bożego Narodzenia, kolędowaniu i Nowym Roku. Obrzędy wigilijne wiązały się z przygotowaniem na nadchodzący rok – zapewnieniem sobie dobrego zdrowia, urodzaju, ochrony przed złym. Nowy Rok zamykał stare, otwierał nowe. Na płycie znajdą się pastorałki nawiązujące do każdego z tych okresów.

Krążek zostanie wydany jeszcze przed świętami. Dla Was płyta będzie doskonałym uzupełnieniem świątecznej tradycji i inspiracją, by wspólnie z domownikami pośpiewać przy wigilijnym stole (do płyty dołączony jest dostęp do wszystkich tekstów), a dla nas – ogromnym wsparciem z Waszej strony. Kupując płytę wydaną przez Fundację Braci Golec wspierasz nasze działania i pomagasz nam w naszej misji.

Od piętnastu lat dzielimy się tym, co gra nam w duszy i tym, z czego wszyscy wyrośliśmy. Muzyką ludową i tradycjami Beskidu Żywieckiego. Pragniemy uwrażliwiać na nie dzieci i młodzież, a także zapraszać do ich współtworzenia, pokazując, że to my – lokalna społeczność, kreujemy swoją historię. W oparciu o to, co “stare”, budujemy “nowe”, które zostanie w pamięci przyszłych pokoleń.

Wspieramy młodych ludzi w rozwoju ich pasji i zainteresowań. Chcemy stworzyć każdemu młodemu człowiekowi, bez względu na pochodzenie, możliwość obcowania z muzyką i kulturą, zgłębiania jej i tworzenia. A przede wszystkim – pragniemy by każdy, kto zetknie się z muzyką Beskidu Żywieckiego i jego barwnymi tradycjami, odnalazł w nich pasję i dobrą zabawę.

Z przyjemnością oddajemy w Wasze ręce naszą twórczość,z tak cudownej okazji, jaką są Święta Bożego Narodzenia. Niech stanie się dla Was prezentem od nas również na 15. rocznicę naszego istnienia.