Już 11 maja w dziale etnograficznym Muzeum Ludowego w Żywcu odbędzie się Dzień Stroju Ludowego. Wydarzenie skoncentrowane będzie na roli strojów dziecięcych i prezentacji ich unikalnego i prostego piękna.

Strój ludowy pełni dziś przede wszystkim rolę ubioru od święta. Dzieciaki z Fundacji Braci Golec występują w tradycyjnych żywieckich ubiorach podczas koncertów i wydarzeń, jednak wciąż temat traktowany jest po macoszemu, jako obowiązkowy dodatek do muzyki. Tymczasem żywieckie stroje, czy to noszone na co dzień czy od święta, czy to skrojone dla dorosłych czy dzieci, mają mnóstwo uroku i piękna. Dobrze uszyte i nawiązujące do tradycji, mogą stać się ubraniem chętnie wybieranym na każdą uroczystość. Choć dziś strój ludowy pojmowany jest jako pewien ustalony koncept, żywieckie stroje były tradycyjnie bardzo zróżnicowane i choć zachowywały pewne kanony charakterystyczne dla regionu, oddawały również indywidualny charakter osoby, która je nosiła.

Na Dzień Stroju Ludowego szczególne zaproszenie mają w tym roku rodzice podopiecznych Fundacji Braci Golec. Wydarzenie będzie się koncentrowało na strojach dziecięcych i będzie obfitowało w liczne, praktyczne wskazówki, na bazie których rodzice będą mogli uszyć stroje taniej ale lepiej jakościowo i bardziej zgodnie z tradycją.

Strój dziecięcy górali żywieckich najbardziej popadł w zapomnienie. Pod skrzydłami Fundacji Braci Golec znajdują się dzieciaki od siódmego roku życia, czasami pojawiają się sześciolatki. Braku świadomości i znajomości tradycji sprawia, że najczęściej dziecięce stroje przybierają postać pomniejszonych wersji ubioru dla dorosłych. W damskim stroju obecne są gorsety, fartuszki, korale. Chłopcy noszą portki góralskie i brucliki w pomniejszonych wersjach. Tradycyjnie nikogo nie było na to stać żeby dzieci nosiły tak drogie i cenne ubrania.

Kultura ludowa obfituje w przepiękne stroje dla dzieci. Dla dziewczynek prosto zdobione sukienki, dla chłopców lniane spodnie, do tego lniana koszula przewiązana rzemykiem i kapelusz. Dziecięce stroje są znacznie tańsze. W czasie, gdy dziecko dorasta można również uszyć ich więcej, bez wielkiego uszczerbku finansowego, a co za tym idzie, można skoncentrować się na tym by były lepiej dopasowane.

Podczas spotkań w Dniu Stroju Ludowego będzie można zapoznać się z publikacjami na temat strojów ludowych, dowiedzieć się skąd brać inspiracje, gdzie szukać informacji na ich temat. Jedną z takich publikacji jest wydany przez Fundację Braci Golec album o stroju górali żywieckich – bogato ilustrowana publikacja będąca potężną encyklopedią wiedzy o strojach.

Zaprezentowana zostanie również platforma, poprzez którą można kupić lub sprzedać a także wymienić stroje ludowe.

Całe wydarzenie będzie miało charakter nie tylko merytoryczny, ale również towarzyski. Będzie okazją do wymiany doświadczeń, rozmów z rodzicami, instruktorami Fundacji Braci Golec i znawcami tradycji Beskidu Żywieckiego. Początek o godzinie 11. Zapraszamy serdecznie!